Boztepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde geleneksel olarak yapılan ‘Geleceğin Şefleri’ yemek yarışması, “Ana yemek ve Tatlı” olmak üzere 2 kategoride gerçekleştirildi.

Turizm haftası münasebetiyle düzenlenen yarışmada okulların birbiriyle kaynaşması, öğrencilerin kendi alanlarında tecrübe kazanması amaçlanırken, ortaya birbirinden lezzetli yemekler çıktı.

Dereceye giren öğrenciler, rehberlik yapan öğretmenler ve yarışma cesareti gösteren özgüveni yüksek geleceğin şefi olmaya aday tüm öğrenciler, alanında uzman jüri üyeleri plaket ve katılım belgeleri protokol tarafından verildi.

Turizm Haftası kapsamında düzenlenen “Geleceğin Şefleri” yemek yarışması ödülleri Ordu Turizm Haftası kutlama programları doğrultusunda Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde (OKSM) düzenlenen il programında dereceye giren öğrencilere verileceği belirtildi.

Yarışmaya il genelinde bulunan Yiyecek İçecek Hizmetleri alan öğrencileri katılırken, öğretim görevlisi ve şeflerden oluşan jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucunda dereceye girenler belli oldu.

Ana Yemek Tabağı Kategorisinde; Ünye Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Özgenur Dedeoğlu 1’nci, Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Oğuzhan Kuşlu 2’nci ve Perşembe Sakin Şehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Berat Demetgül 3’nci oldu.

Tatlı Tabağı Kategorisinde ise Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Melih Bozkurt 1’nci, Boztepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Nejla Sekmen 2’nci ve yine Boztepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Elanur Keskin 3’nci oldu.

Haber merkezi

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here