LÖSEMİNİN ANA İLACI MORAL

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emine Genç, Löseminin, iyi bir tedavi programı ve moral desteği ile yaklaşık %85 oranında tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu söyledi.

Özel Ordu Umut Hastanesi doktorlarından Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emine Genç, Lösemili Çocuklar Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, yılda 1200-1500 arası 16 yaş altı çocukların lösemi tanısı aldığını hatırlatarak, “en sık görülen yaş aralığı olan 2-5 yaşta tedaviye yanıt iyi iken, 1 yaş altı ve 10 yaş üstünde tedaviye yanıt azalır” dedi.

“Lösemi, iyi bir tedavi programı ve moral desteği ile yaklaşık %85 oranında tedavi edilebilen bir hastalıktır” diyen Uzman Dr. Emine Genç, şunları söyledi;

“Lösemili hastaların ve yakınlarının umutsuz değil aksine iyi psikolojik destek ile tedaviye uyumun ve başarının arttığı ailelere hatırlatılmalıdır. Kemoterapi (kanser tedavisi) boyunca yaşayacakları zorluklarda iyi psikolojik destek ve moral desteği sağlanması bu yüzden önemlidir.

Kemoterapiler kötü kanser hücrelerini yok ederken vücudumuzdaki kendi hücrelerimize, iyi (faydalı) savunma hücrelerimize de zarar verdiği için, bu çocuklarda saçlar dökülür, ağızda yaralar açılır, enfeksiyona yatkınlık oluşur. Bu yüzden maske takarak enfeksiyondan korunmaya çalışılması önerilir. Hastanın yaşayacağı bu süreçte karşılaşacağı zorluklarda aileye destek olunarak ailenin de hastaya vereceği destek ve morali arttırılmalıdır. Lösemili çocuklar ve ailelerinin bu süreçte sağlık çalışanlarının olduğu kadar toplumun da destek ve anlayışına ihtiyacı vardır. Öncelikle löseminin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu bilmemiz ve inanmamız gerekir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here