Ordu, Almanya’ya taşınacak…

Son yıllarda yaptığı tanıtım çalışmalarıyla yıllık turist sayısını kat kat artıran Ordu tanıtım faaliyetlerinde çağ atlatacak adım atılıyor. Daha önce İstanbul ve Ankara’da tanıtım günleri düzenleyen Ordu bu kez Almanya’da tanıtılacak.

Almanya’da 2020 yılının Nisan ayında Ordu Tanıtım Günleri düzenlenecek. Duisburg’ta düzenlenecek olan tanıtım günlerine Ordu 19 ilçesi, kültürü ve markalarıyla katılacak.

Ordu çıkartması

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Altaş Tv Genel Müdürü Doğan Deniz, Almanya’da tanıtım günleri düzenleme kararının 5 yıllık bir inceleme sürecinin ardından alındığını söyledi. Altaş TV’nin son 5 yılda Avrupa’da yaptığı çalışmalar neticesinde gurbetçilerimizin Ordu’ya çok bağlı olduğunu tespit ettiklerini belirten Deniz, “Yurt dışında yaşayan gurbetçilerimizin asimile olmadığını, Ordu’ya, kültürüne örf ve adetlerine bağlılığının hat safhada olduğunu gördük. Biz bu noktada daha önce Gurbetteki Karadeniz belgeseliyle yurt dışında yaşayan Karadenizlilerin hayatını belgesel haline getirdik. Bu süreçte pancar çorbasından mısır ununa, arı peteğinden kuzinesine kültürünü Avrupa’ya taşıyan bir topluluğumuz var. Buradan güç alarak Ordu Günleri projesini Avrupa’ya taşımak istedik. Ordu Valiliğimiz öncülüğünde, belediyelerimizle ve sivil toplum kuruluşlarımız ile hep birlikte Avrupa’ya bir Ordu çıkarması yapacağız” dedi.

Almanya’ya Ordu Karşılaması

Projenin önümüzdeki süreçte farklı Avrupa ülkelerinde de uygulanacağını kaydeden Deniz, “ İlk ayağını Almanya’da başlatmak üzere ileride projeyi genişletmeyi düşünüyoruz. Burada Ordu’nun sanatı, kültürü, turizmi, lezzetleri, sanatçısı, değerleri hepsi bir arada tanıtılacak. Almanya’da en çok Orduluların yaşadığı bölgelere yakın olan Duisburg ‘ta bunu yapacağız. Ordu’dan birçok malzemeyi oraya taşıyacağız. Meşakkatli ama sonunda sevginin arttığı, insanların memleketinin havasını soluyacağı, özlem duyduğu tostunu, pidesini, fındığını, pancar çorbasını tadacağı bir alan yaratacağız orada. 3 gün boyunca açık kalacak ve konserler olacak. Hem Ordu’daki hem de Almanya’daki değerlerimizde kucaklaşmış olacağız. 3 gün boyunca tüm etkinlikler Altaş TV ekranlarından da canlı yayınlanacak” şeklinde konuştu.

Almanya’daki Ordu Tanıtım Günleri 2020 yılının Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilecek

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here