Ordu Organize Sanayi’nde esnaflık yapan Mustafa Yücel, 22 yıl önce sanayide çalışırken bir dükkanda 6 tane çırak olduğunu belirtirken, şimdi ise bir çırağın bile zor bulunduğunu söyledi.

 Sanayide işlerin ne çok iyi ne de çok kötü olduğunu aktaran boyacı esnafı Yücel, boyalara zam geldiği için vatandaşların da fiyatları yüksek bulduğunu dile getirdi.

“Parça ve boya pahalı”

Parça ve boya fiyatlarının yüksek olmasının sanayici esnafını etkilediğini söyleyen Yücel; “Ekonomik kriz sanayi esnafı olarak çok fazla bizi etkilemedi. Şuan işlerim iyi durumda yok diyen de çalışmayan insandır. Eskisi gibi değil en azından. Şuan sanayide durum çok da iyi durumda değil ama orta derecede ilerliyoruz. Bizi daha çok parçaların ve boyaların fiyatları etkiliyor. Yani fiyat olarak aşırı derecede pahalılık var. Geçmiş yıllara göre işlerde durgunluk var evet, çünkü boyalara getirilen zam bizi çok etkiledi. 20 liraya aldığımız boya, şimdi oldu 55–70 lira. İlk iş yapmaya başladığım zaman kazancımız biraz daha fazlaydı, şuan da malzemelerin fiyatları yüksek olduğu için biraz az kazanıyoruz. Geçen seneye göre çok da bir şeyler kazanmıyoruz.” dedi.

Çevre Yolu’nun hemen Organize Sanayi’nin yanından geçmesine de değinen Yücel, Çevre Yolu’nun kendilerine iş anlamında çok fazla getirisinin olmadığını ifade etti.

“Çırak bulamıyoruz”

‘Her işte olduğu bizde çırak bulmada zorlanıyoruz’ diye Yücel, şunları kaydetti; ” Bu işi yapmaya 1997’de başladım, biz o zaman 1 dükkân da 6 çırak çalıştığımızı biliyorum. Şuan çırak yok denilecek kadar az sanayi esnafı açısından çünkü liseyi bitirdikten sonra bu işi öğrenme şansı yok. Ben 22 senedir çalıştığım halde hala benimde eksikliklerim olabiliyor. Bu yüzden çırak bulmak çok sıkıntı oldu.”

“Pahalı buluyorlar”

İnsanların artık araba boyatmak için para harcamadığına dikkat çeken Yücel; “Bizim işte şu sıkıntı olabiliyor; müşteriye bir tampon boyama fiyatı veriyoruz. Çok pahalı buluyor, yeri geliyor boyatamıyorlar bile, bu tabi kesimden kesime değişiyor. Kaza yaptığı zaman zorunlu yaptırıyor ama artık fuzuli yere kimse para harcamıyor, zevkine arabasını eskisi kadar boyatmıyor.” diye konuştu.

Ordu Hayat/Samet Sezer-Adnan Alparslan (Özel Haber)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here