Ordu Çevre Derneği, “Dünya Su Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada, suların hızla kirletildiğine ve azaldığına dikkat çekti.

ORÇEV Başkanı Gül Ersan , önceki Dünya Su Günlerinde su içmenin faydaları anlatılırken, bugün temiz suya ulaşım sorununun anlatıldığını belirterek, “Artık ‘Su için cildiniz güzelleşsin’ değil, ‘İçtiğiniz sular kanserojen madde içerebilir’ uyarılarıyla karşılaşıyoruz.” dedi.

Su yatakları talan altında!

Suya olan ihtiyacın her geçen gün artmasına karşın, suyun hızla azaldığına ve kirletildiğine de vurgu yapan Ersan, şunları söyledi;

“Ordu’nun içme suyu nereden temin ediliyor? Altınordu Melet Irmağının arıtılmış suyunu kullanıyor. Bu su ne kadar sağlıklı? Melet Irmağı üzerinde biri Ordu sınırları içinde iki tane maden zenginleştirme tesisi var, her ikisinin de işlem yaptıkları havuzlar ırmak yatağının içinde.

İçme sularımız artık kaynağından doğrudan gelmiyor, 5-6 HES’in boruları ve makinelerinden geçip bize ulaşıyor. Ayrıca, HES inşaatları sırasında dere yatağında çalışan iş makineleri nedeniyle de sularımız kirleniyor.

Sular kiralık

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de içilebilir temiz sular giderek azalıyor. Biz ise derelerimizi 49 yıllığına kiraya verdik. Yoksulluk artarken paketlenmiş suların fiyatı da sürekli artıyor. Yakın bir zamanda su için savaşların çıkması beklenmedik bir şey değil. Her canlının temiz suya erişim hakkı vardır. Her vatandaş suyu ücretsiz kullanmalıdır.”

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here