Ordu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü nedeniyle düzenlediği etkinlikle farkındalık yarattı.

Altınordu Köprübaşı mevkiinde düzenlenen etkinliğe Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç, Milli Eğitim İl Müdürü Kutlu Tekin Baş, öğretmenler, veliler ve Down Sendromlu öğrenciler katıldı.

“Dünyaya açılan güneşli pencerem”

Programın açılış konuşmasını down sendomlu bir kız annesi olan öğretmen Elveda Gençer yaptı. Konuşmasına “Down Sendromlu bir meleğin” diye başlayan Gençer, şunları söyledi;

“Evet bir rahatsızları var, genetik bir hastalık ve kesinlikle bulaşıcı değil. Bu genetik farklılık, onlara sadece +1’le gelen, fazladan güler yüzü, sevecenliği, samimiyeti, görebilirsiniz. Yalan bilmez. Belki sizinle aynı anda, belki değil ama onlar da ağlar, güler, oynar. Dans eder, şarkı söyler. Hatta en çok da dans etmeyi severler. Bu nedenlerle kızıma melek diyorum. O benim dünyaya açılan, güneşli pencerem. Onun eksilmesini, hiçbir özel çocuğun, durumu nedeniyle eksiltilmesini istemiyorum.

Kaygım, tüm özel çocuğu olan annelerinkiyle aynı, çocuğum bu hayatta bir kişilik, bir yer, bir iş edinebilecek mi? Ben olmadan da sağlığı, güvenliği sağlanabilecek mi? Bizim en büyük duamız, bazen içimizden söylediğimiz zaman zaman da üzülerek dile getirdiğimiz çocuğum benden sonraya kalmasın.

Sizden isteğim bir anne olarak, çocuğumun elinden tutup sokağa çıktığımda, bir dükkâna, bir mekâna girdiğimde. Sorgulayıcı, şaşkın bakışlarla karşılaşmamak istiyorum. Yüksek seste ya da hoşuna gitmeyen bir durumda masa altına girebilir. Kendini yere atabilir. İfade gücü yeterince gelişmediği için yeterince öğrenemediği için seçtiği, kendini ifade etme yöntemlerine, farklı olduklarını bilerek. Uygun tepkiler vermenizi istiyorum. Benim çocuğum, sizin çocuklarınızı kabul ettiğim gibi, olduğu gibi kabul edebilir misiniz?

Ben eğitimci olarak söylüyorum, sevgili aileler lütfen çocuklarımızın yapamadıklarına değil, yapabildiklerine odaklanın.”

Etkinlikte devletin sosyal projelerini anlatan Vali Seddar Yavuz, “Son 16-17 yılda özellikle engellilerimize, yaşlılarımıza, kimsesizlerimize yapılan hizmetler her türlü takdirin üzerindedir” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş ta konuşmasında, 21 Mart’ın bir farkındalığı ortaya koyabilmek için hazırlanmış bir gün olduğunu anımsatarak, “Türkiye, son yıllarda büyük bir gelişim ve değişim yaşıyor. Bunun içerisinde en önemlisi, asla engel tanımayan evlatlarımızın daha da rahat bir hayat süründürebilmeleri için kendini iyi hissetmeleri, toplumda farklı olduklarını hissetmeleri, hissettirebilmeleri ve bundan da öte ailelerin en iyi şekilde geleceğe hazırlayacak katkıyı sunabilmeleridir. Ama iş bize düşüyor, eğitimcilere düşüyor, ülkemize düşüyor, yerel yöneticilere düşüyor.” dedi.

Konuşmaların ardından, önce down sendromlu Oytun Kadıoğlu güzel bir şiir okudu, ardından program halk oyunları gösterisi ve müzik gösterisi gerçekleştirildi.

Programın sonunda Orman Haftası nedeniyle katılımcılara ve vatandaşlara protokol mensupları tarafından fidan dağıtımı yapıldı. Samet Sezer/Ordu Hayat

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here