DSİ’DEN ORDU’YA 5 YENİ BARAJ
 
DSİ Ordu’da, 561 bin 223 kişinin ihtiyacını karşılayacak 4 içme suyu tesisini tamamladı. 5 barajın inşaatı da devam ediyor.
DSİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Ordu’da bugüne kadar 4 adet içme suyu tesisinin (Ordu ve Ünye İçme suyu Arıtma Tesisleri ile birlikte İsale Hatları) tamamladığı belirtilerek, “Bu tesisler ile 561 bin 223 kişinin ihtiyacını karşılayacak olan, yıllık 39 milyon m³ içme suyu temin ediyoruz” denildi.
Açıklamada, Karadeniz’in önemli illerinden biri olan Ordu’muza son 17 yılda önemli yatırımlar yaptıklarını belirten DSİ yetkilileri, şunları belirttiler;
 
2 baraj, 1 gölet
 
“Ordu’da 2 baraj ve 1 gölet inşa ettik. Bu barajların en önemlisi Topçam Barajı’dır. Barajın temelden yüksekliği 122 metredir. 133 milyon m³ su biriktirme hacmine sahiptir. Ayrıca enerji maksatlı olan Topçam Barajı ile yıllık 200 kWh enerji üretilmektedir. Diğer barajımız Ordu Üniversite Barajı, 35,50 metre yüksekliğinde olup, 208.000 m³ su biriktirme hacmine sahiptir. 2017 yılında hizmete alınmıştır.
 
5 yeni baraj
 
Diğer taraftan Ordulu vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Ordu’nun su kaynaklarını değerlendirmek için şu anda 5 barajın yapım çalışmaları devam etmektedir.
Ordu ilinde taşkın riskini azaltmak için son 17 yılda tamamlanan 66 adet taşkın koruma tesisi ile Ordu Şehir Merkezi ile 65 yerleşim yeri ve 4.760 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 6 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.” 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here