CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, hükümetten fındık taban fiyatının en az 20 TL olarak üretici bahçeye girmeden açıklanmasını istedi.

 

TBMM’de fındık üzerine iki kez söz alan ve üreticinin sorunlarını dile getiren CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, bölge ekonomisinin Ankara’ya tam bağımlı olduğunu belirterek, “Ankara öksürse âdeta Karadeniz zatürre oluyor. Bu da kendine yeterli bir ekonomik döngüsünün olmayışından kaynaklanıyor. Bu yüzden eldeki imkânların yani tarım ürünlerinin, başta fındık olmak üzere balıkçılığın desteklenmesi ve turizm gibi yeni alanların da araştırma yapılıp ekonomiye kazandırılması çok önemli” dedi.

 

“TMO bile kar ediyor”

Karadeniz’de fındığın önemine de işaret eden Dr. Mustafa Adıgüzel, şunları söyledi;

Karadeniz dendiğinde fındık konu olmak zorunda çünkü başka bir şey yok. Karadeniz’de vermemişsiniz, olanı da alıp götürmüşsünüz; dağlarını almışsınız, ormanlarını almışsınız, derelerini almışsınız. Tabii, tek geçim kaynağını konuşmak zorundayız. Zaten herkes fındıktan nasibini alıyor; bahçedeki zararlı yeşil kokarcaya, kahverengi kokarcaya, fındık kurduna kadar, keza bahçe dışındaki ofisindeki fındık kurtlarına kadar herkes nasipleniyor.

TMO bile devlet kuruluşu olduğu hâlde 14 liradan aldığı fındığı 18 liraya satıp âdeta üretici üzerinden kâr yapıyor. Herkes bu işten sebepleniyor, nasipleniyor ama bir tek, maalesef, alın teri döken, emek veren kesimler bundan faydalanamıyor.

 

Tekele teslim!

En büyük payı da zaten hep söylüyoruz İtalyan firması Ferrero alıyor. Bütün fındığı aldığı gibi bahçeleri de kiraladı, insanlarımızı da onun üzerinde şu anda çalıştırıyor; tek seçici durumda ve tekel olmuş durumda. İhracat izni de verdiniz ona ve biz bu konuyla ilgili Rekabet Kurulu Başkanlığına 24/10/2018 tarihinde başvuru yaptık, hâlen bir sonuç çıkmadı. Çünkü Anayasa’mızın 167’nci maddesi ve 4045 sayılı Rekabet Kanunu’na göre de aslında bunun olmaması gerekiyor fakat bunu bir türlü çözemedik.

 

Sözler tutulmadı!

Fındık sezonu geliyor, önümüzde ve fındık hasadından önce muhakkak taban fiyat belirlenmek ve verilmek zorunda. Sizin yakınlarda yaptığınız oradaki fındık çalıştayında da Sayın Bakan bunu söyledi. Yapacaklar mı, göreceğiz hep beraber. Çünkü bu ülkedeki en büyük sorunlardan birisi de siyasi riyakarlık, verilen sözlerin tutulmaması. Bir örnek vermek istiyorum: 18 Haziran 2018’de, 24 Haziran seçimlerinden önce Sayın Erdoğan Ordu’ya geldi, miting yaptı. Bu mitingde dedi ki: ‘Biz 15 TL fındık fiyatı önermiştik, onlar sadece konuşur. Üreticiyi mağdur etmeyeceğiz.’ dedi. Arkasından fındık sezonu başladı, 11-12 liraya üreticiye fındığı sattırdınız. Kasım ayı geldi, nihayet o, bizim dediğimiz fiyata, yaklaşık olarak 14,5 liraya üreticiye değil -altını çiziyorum- tüccarın deposundaki fındığa fındık fiyatı verdiniz ve üreticiyi mağdur ettiniz. Bu yine bu sene bu şekilde olmasın. İnsanlar daldan tutmadan fındığın hakkını vermenizi bekliyorum.” Haber merkezi

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here